Bor készités

Készitsünk othon bármiböl bort

Szőlő bor




Borok készítése házilag

Manapság már rengetegen szeretnének otthon minőségi bort előállítani, mivel a készítése nagy élvezettel, büszkeséggel jár, és sokak szerint olcsóbb is, mint a borospincékben illetve a boltokban kapható borok. Adunk egy kis segítséget a borok készítéséhez.

 
Manapság már rengetegen szeretnének otthon minőségi bort előállítani, mivel a készítése nagy élvezettel, büszkeséggel jár, és sokak szerint olcsóbb is, mint a borospincékben illetve a boltokban kapható borok.

 

 

Elsősorban nagyon előnyös, ha van saját szőlőnk, melyet fel tudunk használni a bor alapanyagaként, ha mégsem lenne, akkor manapság már nagyon sok helyen hozzá juthatunk házi körülmények között termesztett, jó minőségű szőlőhöz is. Borunk készítésénél nem muszáj ragaszkodnunk ahhoz az elvhez, hogy csak egy fajta szőlőből csináljuk, mivel a szőlőfajták keverésével egyedi íz világot hozhatunk létre és ettől lehet igazán saját a bor.

Szüretelés után az első dolgunk, hogy kierjesszük a szőlőt. Nagyon fontos a megfelelő edény kiválasztása, elsősorban fa vagy üveg legyen az anyaga, semmiképpen sem műanyag. Ezekbe az edényekbe töltsük bele a szőlőszemek kisajtolása után nyert mustot.

Must készítése

Mossuk le, majd szemezzük le a fürtöket, tegyük egy nagy fazékba, majd kezdjük el főzni. Töltsünk alá egy kevés vizet, nehogy odaégjen. Miután elkezdett levet engedni, fedjük le, majd főzzük nagyjából két órán keresztül. Ezután szűrjük le, adjunk hozzá egy kis cukrot.

Sajtolás

Célja a must kinyerése. Erre különböző szőlőpréseket használhatunk. 100 kg egészséges szőlőből 70-75 liter mustot nyerhetünk. Viszont kevesebb lesz a mustnyeredékünk, ha húsos bogyóállományú csemegeszőlőt dolgozunk fel, vagy ha a szőlőtermés penészes, rohadt.

 

 

Must fokolása

A must cukortartalmát mustfokolóval állapíthatjuk meg. A tiszta mustot műanyag vagy üveghengerbe töltjük, ezután óvatosan belehelyezzük a fokolót. Fontos, hogy a fokoló ne érjen ahenger falához. A skálán leolvasott érték azt mutatja, hogy 1 kg mustban hány dekagramm cukor van. Gyakran megesik, hogy a must természetes cukortartalma pótlásra szorul. A cukortartalom legfeljebb 3 tömegszázalékkal növelhető. Nézzünk egy példát: ha a must 15 fokos, és 18 fokosra szeretnénk javítani, akkor 100 literhez 4 kg kristálycukrot kell adnunk, ebben az esetben a várható alkoholtartalom 11,3 tf % lesz.

Erjesztés

A must alkoholos erjedés útján válik borrá. Ez a szakasz a legdöntőbb a bor készítése során. Fokozottan kell figyelnünk az erjedésre, a mustot nem hagyhatjuk magára. Az erjedés hő termelős folyamat, ezáltal a must hőmérséklete 10-15 fokkal is emelkedhet. Ügyelni kell arra, hogy az élesztők 28 fok fölött lassabban szaporodnak, 33 fokon pedig már beáll a kritikus hőfok, ezért ellenőriznünk kell minden nap a hőmérsékletet és túlmelegedéskor hűtenünk kell a mustot.
Az erjesztési időt a lehető legrövidebb időre kell szorítanunk. Az erjedés befejezése után 30 nappal a készterméket el kell távolítanunk a nagyobb fajsúlyú, a hordó alján összegyűlt nem hasznos anyagoktól. Ezután érdemes még egy tisztítást, szűrést elvégzünk és lassan már kész is a borunk.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 3
Heti: 6
Havi: 177
Össz.: 34 095

Látogatottság növelés
Oldal: Szőlő bor
Bor készités - © 2008 - 2024 - soniboy-bor.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »